5 IEMESLI, KAS LIEK JUSTIES BADĀ!
Eksperti ir novērojuši, ka pēkšņu izsalkumu ietekmē vairāki faktori un galvenie ir:
1. Laiks, kad ēdat.
2. Ēdiena garša.
3. Cik daudz, lietojat ēdienu šķidrā veidā.
1. Jūs ēdat pareizo ēdienu, bet nepareizā laikā.
Uztura terapijas direktore Sindija Mora no Klīvlandes klīnikas (ASV) uzskata, ka ēšana dažādos laikos traucē kontrolēt bada sajūtu. Pēkšņa ēšana kaitē jūsu vielmaiņai. Arī britu zinātnieki ir novērojuši, ka sievietes, kuras ēda noteiktos laikos, apēda daudz mazāk un tievēja labāk, nekā tās, kuras ēda haotiski.
Ieteikums: Padomājiet, kad ir bijis grūti sasniegt sāta sajūtu? Tas noteikti ir bijis situācijās, kad nav bijis noteikta ēšanas režīma. Aizpildot Plānotāju, jūs varat atzīmēt arī noteiktus ēšanas laikus. Nepieļaujiet, lai pauzes starp maltītēm būtu lielākas par 3-5 stundām.
2. Jūs ēdat brokastis, bet ēdiena izvēle nav pareiza.
Kaut gan jebkādas brokastis ir labāk, nekā nekādas, tomēr ir būtiski, ko tieši izvēlaties. Tase kafijas vai šokolādes sieriņš vai jogurts nav pietiekami, lai sagaidītu nākamo maltīti, kas bieži vien ir tikai....vakarā!!
Ieteikums: Vislabāk ir izvēlēties kaut ko no labības grupas ar nelielu olbaltumu porciju + dārzeņi. (Pavaicājat klientiem, kas ir brokastu topā?)
3. Jūsu ēdienkarte ir nevainojama, bet bez garšvielām.
Tauki vienmēr pastiprina produkta garšu, turpretī liess ēdiens pēc kāda laika var likties bezgaršīgs, tāpēc nemanot garšas uzlabošanai varat nokļūt atkal trekna ēdiena varā.
Ieteikums: Kļūstiet par burvju mākslinieku savā virtuvē – jo jauniem ēdieniem ir jāgaršo labāk par vecajiem! Eksperimentējiet ar garšvielām, jau ierastās papildiniet ar baziliku, oregano, timiānu, ingveru. Neaizmirstiet par citronu, balzamiko un ābolu etiķi, soju un saldām mērcēm – medus, teryaki. Nozīme ir arī ēdiena struktūrai. Kombinējiet krēmveida, kraukšķīgus un košļājamus produktus. Salāti labi garšo ar riekstiem un sēklām, jogurtam var pievienot dažādas pārslas, utt.
4. Kaloriju sastrēgums.
Vai dienas steigā kaut ko iemetat mutē, jo nav laika paēst? Tad vakariņas ir vienīgā maltīte, kad varat netraucēti ēst visu, ko esat sarūpējuši un bieži tas beidzas ar pārēšanos?
Ieteikums: Ēšana dienas pirmajā pusē novērš katastrofu vakarā. Samaziniet porciju lielumu vakarā, kas ļaus no rīta celties ar patīkamu izsalkuma sajūtu. Pat ja izsalkuma nav – pierunājiet sevi apēst kaut kumosiņu, kā to parasti darāt, pavadot savus bērnus uz skolu.
5. Savas ēdienreizes jūs izdzeriet.
Lietojot bieži Caffe late, enerģijas dzērienus un citus dzērienus, kas satur kalorijas, jūs it kā uz mirkli remdējat izsalkumu, bet patiesībā uzņemat kalorijas, kas „neaiziet garām kasei”, toties nesniedz to sātu, ko būtu sasnieguši, ja tās uzņemtu cieta ēdiena veidā. Košļājot ēdienu, izdalās hormoni, kas dod sāta signālu. Šķiedrvielu klātbūtne produktos garantē šī hormona izdali.
Ieteikums: Rūpējieties, lai lielāko daļu ēdiena uzņemat cietā veidā, jo tas nepieciešams, lai košļāšanas laikā tiktu sagatavots pārējais gremošanas trakts. Kontrolējiet kaloriju daudzumu, ko uzņemat šķidrā veidā.
1 litrs sulas = 5 āboli kaloriju ziņā, bet atšķirīgi sāta ziņā.
Lai iedvesmotos jaunām idejām un receptēm, jau ŠODIEN vari:
pievienojoties online klubam:
pasūtīt neklātienes kursu ar piekļuvi online klubam, kur varēsi apskatīt dažādu ēdienu receptes un to atšifrējumu vienībās: