Nevērtējiet savu dienu pēc ievāktās ražas, bet pēc iedēstīto koku daudzuma. /Roberts Lūiss Stīvensons/

Sargā savu AGNI!

Mēs esam tas, ko mēs ēdam!

Pēc ājurvēdas mācības Visums sastāv no pieciem elementiem – ētera,  gaisa, uguns, ūdens un zemes –, enerģijām, kas veido visu, ko mēs redzam un neredzam, un arī – cilvēkus.
Ēters, kas sabiezē, kļūst par gaisu. Tam kustoties, rodas berze, kas izraisa karstumu jeb uguni. Šī uguns rada mitrumu, kurš kondensējas par ūdeni, kas visbeidzot sabiezē par zemi.
Cilvēka organismā šie pieci elementi kļūst par bioloģiskiem elementiem un tiek grupēti trīs enerģijas stāvokļos, ko sauc par došām, kuras darbojas gan fiziskā, gan garīgā, gan emocionālā līmenī.
Mūsu uzdevums ir šīs došas turēt līdzsvarā, kas nodrošina labu veselību un ideālu svaru. Ēdot atbilstoši savas došas tipam, jūs uzturat savu gremošanas un vielmaiņas sistēmu, ko sanskritā sauc par Agni – veselu! Vājš Agni nevar pienācīgi pārstrādāt pārtiku, tāpēc daļa paliek nesagremota, kas rada toksīnus. Sākotnēji tie uzkrājas zarnās, bet galu galā nonāk visā ķermenī, kas var nosprostot tādus kanālus kā zarnas, limfātisko sistēmu, elpvadus un artērijas, kā arī smalkos enerģētiskos kanālus. Tas var radīt hormonālus traucējumus un svara pieaugumu. Piesārņots organisms ir tendēts izmantot cukura rezerves, nevis tauku rezerves, tāpēc ir palielināta apetīte un liekais svars!
Lai ēstu atbilstoši savam došas tipam, vispirms noskaidrojiet, kura ir jūsu dominējošā doša. Cilvēka ķermenī ir visas trīs došas. Jūsos var dominēt vairāki bioloģiskie spēki (došas), un parasti viena vai divas došas būs galvenās, kas noteiks Jums piemēroto dzīvesveidu!

 

Vātai (viegla, sausa, raupja, tīra, aktīva, auksta) piemīt nevienmērīga gremošanas uguns, tāpēc ēdiet mazas porcijas. Vēlamas siltas, sātīgas, mitras un maigas maltītes. Ēdiet tikai tad, kad jūtaties izsalcis, vienā un tajā pašā laikā un mierīgā gaisotnē. Visstiprākā uguns ir 13.00. Izvairieties no aukstiem, gāzētiem un kofeīnu saturošiem dzērieniem un stipri ceptiem ēdieniem! Piemērota garša došas līdzsvarošanai – salds, sāļš, skābs!
Pītas (karsta, nedaudz viskoza, asa, dedzinoša, griezīga, skāba) cilvēkiem vajadzētu atteikties no asiem un skābiem ēdieniem, lai vēl vairāk nelietu eļļu ugunī. Ēdieniem jābūt atvēsinošiem un nomierinošiem, ne ceptiem. Vairāk jāēd termiski neapstrādāti, nevis gatavoti ēdieni. Piemērota garša došas līdzsvarošanai – salds, rūgts, savelkošs!
Kaphas (smaga, stabila, auksta, gluda, lēna, maiga, taukaina, lipīga, mitra) cilvēkiem vajadzētu ēst termiski apstrādātu pārtiku un reizēm salātus. Jāizvairās no taukiem un eļļām. Slikti reaģē uz piena, kviešu un gaļas produktiem. Piemērota garša došas līdzsvarošanai – rūgts, sīvs, savelkošs!

Sīkāka informācija pieejama on-line abonentiem