Sliņķis nav slinks izdomāt četrdesmit atrunas un iemeslus savai bezdarbībai. /Kirgīzu sakāmvārds/

SALDĒJUMS!

Izrādās, ka saldējumu, kā augstmaņu našķi, pazina jau 14. gadsimtā un savu īpašo vietu tas nav zaudējis vēl šodien, īpaši vasaras sezonā. 1919. gadā, Kristiāns Nelsons izgudroja recepti saldējumu pārlejot ar šokolādi. Tas tika nosaukts par Eskimosa pīrāgu. Nelsons veda savu izgudrojumu no viens pilsētas uz otru, rādot ne tikai saldējumu, bet arī filmu par eskimosiem. Laikam ejot, vārds „pīrāgs” tika atmests, un nelielais saldējums uz kociņa vēl šobaltdien tiek dēvēts par Eskimosu. 
 
Kādi saldējumi ir visdraudzīgākie tievētājam - to izšķir kvalitāte un daudzums! Cilvēkiem, kuriem vienmēr ir karsti, ir tendence ēst aukstas lietas, tā sevi atdzesējot arī no iekšpuses. Bet, tā kā gremošanas potenciālu nosaka “krāsns” karstums, tad varam iztēloties, kā saldējums atdzesē gremošanu un vielmaiņu kopumā. Tā paliek lēnāka ar visām no tā izrietošām sekām. Viens no simptomiem ir uzpūsts vēders pēc tā ēšanas.
 
Tāpēc vajadzētu ņemt vērā dažus ieteikumus tā lietošanai:
1) nekad nelietot īsi pirms maltītes vai pēc, kā desertu;
2) labāk to baudīt atsevišķā ēdienreizē, kā uzkodu;
3) ar krējumu, pildījumiem un mērcēm tiek noslēpts arī kaloriju daudzums;
4) kalorijas palielina šokolāde, rieksti, karameļu mērce, brūnās, baltās un ogu glazūras, biezi cepumi un vafeles.
 
Atceramies, ka saldējuma gatavošanas process paredz putošanu, kas palielina apjomu, bet ne svaru. Uz iepakojumiem parasti tiek norādīts tilpums, kas nav svars, kas var mulsināt aprēķinot kalorijas uz porciju. 1000 ml saldējums ir apmēram 600 g smags, bet kalorijas vienmēr tiek attiecinātas uz 100 g. Piemēram, krējuma vai plombīra saldējums satur vidēji 200 kkal/100 g. Ja tas pats saldējums tiek pārklāts ar šokolādes glazūru, tajā ir jau apm. 350 kkal/100 g. Savukārt vaniļas piena saldējums ar paša gatavotu svaigu zemeņu vai aveņu biezeni satur tikai apm., 150 kkal/100 g. Izpētot iepakojumus, salīdzinot un nogaršojot, ikviens atradīs savas iemīļotās šķirnes.
 
Tiem, kas arī vasarā ir gatavi sekot vieglai ēdienkartei, iesaku sekojošu izvēli:
1) krējuma saldējuma diētisko versiju, piemēram - jogurta (apm. 140 kkal/100 g), kas pēdējā laikā ir gana plašā izvēlē,
2) diētiskie, beztauku vai bezcukura saldējumi, kuros ir no 107 līdz 155 kkal/100 g. Šerbetos (apm. 120 kkal/100 g) un sulas saldējumā (apm. 99 kkal/100 g) tauku nav vispār.
 
Uzņemtās enerģijas apjomu ietekmē arī porcijas lielums. Lielākās glāzēs un konusiņos var būt 145 grami jeb 300 ml saldējuma, kamēr nelielos stienīšos ir nepilna piektā daļa šī daudzuma. Tā kā saldējumu var baudīt tik dažādās formās un izmēros - konusiņos, glāzītes, uz kociņa un deserta trauciņos, bieži ir grūti apjaust porcijas patieso lielumu. Ja esi liels saldējuma cienītājs un ķermeņa svara rādītāji neiepriecina, iesaku izvēlēties iespējami mazāko porciju un liesāko variantu – piena, jogurta, augļu un sasaldētas sulas variantu. 60 – 120 kkal/100 g ir gana labs rādītājs, lai saldējumu varētu baudīt ikdienā!
Iepazīties ar dažādu saldējumu kalorijām vai vienībām vari:
enlightenedpievienojoties online klubam:
enlightenedvai pasūtot neklātienes kursu ar piekļuvi online klubam, kur varēsi apskatīt dažādu ēdienu receptes un atšifrējumu vienībās: