ZEMENES!
Senatnē dziedniekiem esot bijis teiciens: “Tajā mājā, kurā ēd zemenes, ārstiem nav ko darīt”. Tibetas medicīnā zemenes uzskata kā līdzekli pret priekšlaicīgu novecošanos, jaunības un ilgdzīvošanas eliksīru.
Zemeņu sēklas ir atrastas akmens laikmeta celtņu arheoloģiskajos izrakumos. Zemeņu dziednieciskā vērtība bija labi zināma senajiem grieķiem un romiešiem. Literatūrā pirmie ieraksti per zemenēm datēti ar XIII gs. Pasaulē mūsdienās ir sastopamas 20 savvaļu zemeņu veidi. Dārza zemeņu šķirnes ir vairāk kā 2000!
Kāpēc tās tik ieteicamas uzturā?

500 gramu ogu dod tikai 2 vienības!

daudz C vitamīna,

tās ir bagātas ar folijskābi, kas nepieciešama mūsu organisma šūnu attīstībai un asinsradei,

zemenēs esošais mangāns piedalās vielmaiņas procesos un kaulu stiprināšanā,

zemeņu sēkliņas ir labs šķiedrvielu avots, tās atbrīvo zarnas no sārņiem, kas tur uzkrājušies ziemā,

zemenes ir lielisks antidepresants, pietiek ar 150 gramiem ogu, lai uzlabotu garastāvokli,

sasaldētas tās nezaudē savas dziednieciskās īpašības un aromātu arī ne.
❗Un vēl kāds mazs ieteikums tiem, kas apgalvo, ka svaigas zemenes nedrīkst mazgāt, jo tad tās zaudējot savu unikālo smaržu un garšu. Drīkst mazgāt! Tikai nevajag to darīt zem tekoša ūdens, kas tiešām daudz ko aizskalo, bet uz mirkli iemērkt bļodā ar ūdeni. Tad paliks gan smarža, gan arī garša.
Zemenes izmanto arī ārstniecībā!

Lieto imūnsistēmas nostiprināšanai un vielu maiņas procesu normalizēšanai. Ogu sulu lieto pa ½ gl. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas, pievienojot 1 ēdamk. medu.

Samazina cukura līmeni asinīs. Ogu sulu pa 4-6 ēdamk. 4-6 reizes dienā lieto cukura diabēta gadījumā.

Lai nostiprinātu smaganas un balinātu zobus, smaganas masē ar zemeņu ogām, kuras samīcītas un uzliktas uz zobu sukas. Svaigas zemeņu ogas veicina arī zobakmens sadalīšanos.

Kā kompresi lieto iekaisumu vietām 3-4 dienas. Lieliski palīdz sadziedēt ekzēmas, pat ar ūdeņainām čūlām. Svaigas ogas samīca un biezā kārtā uzliek uz linu auduma.
Zemenes Tavam skaistumam!

Ja zinat, kas ir augļskābju pīlings - ar zemenēm to pašu var izdarīt daudz ātrāk, panākot to pašu balinošo, attīrošo, mīkstinošo efektu. Kārtīgi nomazgā un samīca kādas 8-9 ogas un uzliek sejas ādai, tur 15-20 min. Noskalo ar siltu ūdeni, pēc tam ar vēsu. Lieto pēc tam arī mitrinošo krēmu, jo maska ir diezgan spēcīga.

Ādas balināšanai ieteicams lietot zemeņu ogu masu sajauktu ar olas dzeltenumu (1:1)

Maska pret vasaras raibumiem. Kefīrs, citronu sula, svaigu gurķu mīkstums, zemeņu ogas, upeņu ogas. Masku uzliek vairākas reizes dienā.

Taukainas ādas maska. Pagatavo samīcīti ogu masu sajauktu ar olas baltumu (1:1). Lai sašaurinātu poras, maisījumam var pievienot 1 tējk. citronu vai greipfrūtu sulu. Attīra un balina ādu.

Maska sausai un normālai ādai. 8-9 zemeņu masai pievieno 1 ēdamk. skāba krējuma.

Barojoša maska, ja samīcītas ogas sajauc ar nelielu saldā krējuma vai piena daudzumu. Šai maskai var pievienot arī 1 ēdamk. biezpienu. Īpaši ieteicama sausas ādas kopšanai.

Maska sausai ādai. Olas dzeltenumam pievieno 1 tējk. sulu. Tur 15-20 min. Noskalo vispirms ar siltu ūdeni, pēc tam ar aukstu. Masku ieteicams uzlikt 1-2 reizes nedēļā. Ārstniecības kurss 15-20 procedūras. Ja nepieciešams atkārto pēc 1,5-2 mēnešiem.

Maska pret grumbām. Vienādās devās sajauc ogas ar medu.
Lai sokas!
Iepazīties ar dažādām interesantām zemeņu receptēm vari:

vai pasūtot
neklātienes kursu ar piekļuvi online klubam, kur varēsi apskatīt dažādas ēdienkartes un receptes.
